Тернопольский национальный экономический университет - Оверия-Туризм

Тернопольский национальный экономический университет Тернопольский национальный экономический университет

Сьогодення університету

У середині 60-х років ХХ ст. стало очевидним, що без певної лібералізації та демократизації господарської системи колишнього Радянського Союзу, покращення управління економікою на основі стимулювання виробництва, удосконалення планування, розширення ініціативи і господарської самостійності підприємств країна зайде в глухий кут. У зв'язку з цим невдовзі почала здійснюватись господарська реформа.

Для переходу до економічних важелів господарювання потрібні були добре підготовлені спеціалісти – економісти вищої кваліфікації. Особливо не вистачало таких фахівців у Західному регіоні України. В 1966 р. місцеві органи влади й управління зробили розрахунок забезпечення кадрами колгоспів, радгоспів, об'єднань «Сільгосптехніки». Картина вийшла невтішною: практики, тобто працівники без освіти, становили 24,8% всіх кадрів, спеціалісти із середньою, в т. ч. середньою спеціальною освітою – 58,1%, з вищою освітою – лише 17,1%. Не кращим було й забезпечення фахівцями підприємств промисловості, закладів фінансів, банківських установ тощо.

Якщо у східних і центральних областях республіки тоді функціонували вищі навчальні заклади (ВНЗ) економічного профілю – Київський та Одеський інститути народного господарства, Харківський інженерно-економічний інститут – то на західних теренах не було жодного. Розвиток господарства, потреба піднесення ефективності виробництва не лише в кількісному, а й в якісному вимірі вимагали створення тут економічного вищого навчального закладу. На той час (у 60-х роках) посаду міністра фінансів Української РСР обіймав уродженець Західної України Анатолій Барановський, який домігся у Москві створення в західному реґіоні нового ВНЗ для підготовки економічних кадрів. Спочатку розглядалося кілька міст, зокрема Рівне, Луцьк і Тернопіль, та, зрештою, перевагу віддали останньому.

Першим кроком у становленні навчального закладу був наказ Міністерства вищої і середньої спеціальної освіти УРСР від 30 червня 1966 р. № 418, згідно з яким на виконання постанови ЦК Компартії України та Ради міністрів УРСР у Тернополі було відкрито відділення фінансово0економічного факультету Київського інституту народного господарства ім. Д. С. Коротченка (1966–1967 рр.). Завідувачем відділення було призначено 37-річного кандидата економічних наук, доцента Тернопільського медінституту Леоніда Олексійовича Каніщенка – людину, за словами підлеглих, вольову, сувору, але справедливу. «Коли мені запропонували очолити філію КІНГ, – згадує він, – то я, після якогось хвилинного розгублення, погодився. Це можна назвати сміливістю, адже був молодий, не мав досвіду. Однак сумнівів, що вчинив неправильно, не було ніколи…».

Уже 1 липня 1966 р. Л. О. Каніщенко, згідно з дорученням ректора КІНГ Олексія Короїда, отримав повноваження прийняти на баланс інституту навчально-лабораторні приміщення та провадити фінансово-господарські операції, пов'язані з організацією відділення фінансово-економічного факультету. Невдовзі на дверях однієї з кімнат приміщення Тернопільської обласної станції юних техніків (нині корпус № 4) з'явилася табличка «Тернопільське відділення КІНГ». Там розмістився весь колектив новоствореного закладу. У той самий час рішенням Тернопільського облвиконкому відділенню було передано триповерхову будівлю колишньої школи-інтернату (нині корпус № 2). До початку навчальних занять там встигли облаштувати 2 лекційні зали на 8і 10місць, 1аудиторій на 3місць кожна, читальну залу на 6місць, бібліотеку (50 кв. м), так звану ленінську кімнату (40 кв. м), адміністративне приміщення (100 кв. м), гуртожиток (300 кв. м) на 5місць, який розташовувався на першому поверсі, а також їдальню (150 кв. м) на 10місць, душові на 16 осіб, студентську кухню при гуртожитку та механічну пральню.

Найактуальнішою була кадрова проблема, оскільки спеціалісти – вихідці з інших регіонів, не затримувались довго на своїх посадах. Тому, дбаючи про перспективу, виховували місцеві кадри. На роботу Л. О. Каніщенко брав людей молодих, талановитих, які мали певний доробок і могли займатися не лише навчально-виховною, а й науковою роботою.

У Тернопільському відділенні КІНГ (ТВ КІНГ) спочатку працювали 5 штатних викладачів і 12 із погодинною оплатою, а також кілька адміністративно-господарських і допоміжних працівників. Першими штатними викладачами відділення, окрім самого доцента Л. О. Каніщенка, який викладав політекономію, були: О. Ф. Бабінський – старший викладач фізичного виховання, М. І. Дядьо – старший викладач історії КПРС, Ю. І. Фатєєва – викладач іноземних мов (англійської та німецької), Г. С. Шевело – старший викладач вищої математики.

Погодинниками в 1966/67 н. р. працювали М. М. Березовський, який викладав медичну підготовку, В. М. Гладкий – етику і естетику, Д. М. Бабінець – технологію, Б. Д. Лановик – економічну історію, Г. К. Новосад – французьку мову, П. М. Холява – економічну географію та ін.

До адміністративно-управлінського персоналу належали завідувач навчальної частини В. В. Сігаєв, інспектор з кадрів Г. О. Якимець, завідувач господарства В. П. Зятківський, головний бухгалтер Г. П. Фещак, лаборант Л. С. Дениско. Першими технічними працівниками відділення були Н. В. Бойко, М. С. Гураль, О. В. Культматицька, М. І. Кусинь. Розпочала роботу приймальна комісія. Відповідно до плану, на денну форму навчання передбачалося прийняти 75 студентів, у тому числі за спеціальністю «фінанси і кредит» – 5осіб, за спеціальністю «бухгалтерський облік» (спеціалізація «облік у сільському господарстві») – 25 осіб.

Заяви від абітурієнтів приймались аж до 10 серпня, оскільки організаційний період дещо затягнувся. Вступні випробування тривали до 1 вересня. Як згадують тодішні абітурієнти, конкурс був великий – 8 осіб на місце. Вступники складали іспити з математики (письмово й усно), географії, української чи російської мови та літератури (твір). Безпосередній процес складання іспитів відбувався в приміщенні обласної станції юних техніків (нині корпус № 4).

Cтудентами І курсу ТВ КІНГ стали кращі випускники шкіл, а також ті, хто мав практичний досвід роботи, з Тернопільської, Вінницької, Хмельницької, Рівенської, Волинської, Чернівецької, Львівської та інших областей. 12 вересня 1966 р. разом з початком навчання розпочався довгий і нелегкий, але по-своєму прекрасний і незабутній шлях студентства. На відкритті були присутні ректор КІНГ, член-кореспондент АН УРСР О. Короїд та одна з найдосвідченіших працівників КІНГ, начальник навчального управління О. Малиніна. Першу лекцію прочитав завідувач відділення Л. О. Каніщенко, який передусім закцентував увагу на тому, що через певний час відділення перетвориться на окремий потужний ВНЗ із великими перспективами. Так відкрилася перша сторінка історії університету.

«Осінь 1966 року... І ми, перші студенти Тернопільського відділення КІНГ, приступили до навчання, – згадує представниця першого набору Ольга Білоус (Завадинська), нині ректор приватного Тернопільського інституту економіки і підприємництва. – Водночас ми робили все, аби наш корпус виглядав привітно і затишно: оформляли його стендами, каліграфічно, красиво малювали розклади занять. Були постійно чимось задіяні: у спорті, у художній самодіяльності. Усі 4 роки тривали добудови, тому допомагали будівельникам. Їздили в колгоспи на збирання врожаїв, виступали з художньою самодіяльністю в містах і селах Тернопільщини. Придумували сценарії і проводили у підвальному «кабачку» вечірки, на які запрошували відомих людей. А перед іспитами ночами посилено вчилися: і в гуртожитку, і в аудиторіях щільно зачиняли вікна, аби світло не пробивалося назовні, ... Хоча суворий контролер знав, де ми. Це був наш ректор – Леонід Олексійович Каніщенко. І це дисциплінувало нас, спочатку таких чужих, з різних реґіонів України – Харківщини і Луганщини, Хмельниччини і Волині, Дніпропетровщини і Чернігівщини... Та ми швидко здружилися, зріднилися. І хоча ректор сварив нас за міні-спіднички, за модні зачіски, ми знали, що він нас усе-таки любить, бо завжди турбувався і був поруч. А ще з нами були досвідчені педагоги‑практики, які цікаво і дохідливо подавали знання з усіх предметів».

Важливим чинником щодо забезпечення життєдіяльності новоствореного навчального закладу було формування відповідної управлінської бази. Для надання допомоги завідувачу відділення Л. О. Каніщенку з його ініціативи було створено два діючих органи ТВ КІНГ: виробнича нарада викладачів і технічних працівників та методична і наукова комісії.

Контакты

  • Адресс: вул. Львівська, 11 (корпус №1), м.Тернопіль
  • Телефон: +380 352 475060
Свяжитесь с нами:
+38 056 3744539

© 2007—2014 ООО «Оверия»
Яндекс.Метрика